איך להתאים וילון לחלון הבית שלכם באופן מושלם? המומחים מסבירים

בית מסוגנן משפר באופן משמעותי את איכות החיים. כדי ליצור מרחב מגורים יפה באמת, חשוב להקדיש תשומת לב מלאה לכל פרט ופרט, בכל אחד מחלקי הבית – על-מנת ליצור הרמוניה נעימה לעין בכל מקום שאליו יופנה המבט. בפרט כדאי להתאים את הווילונות לחלונות, והטיפים בעמוד זה יעזרו לכם להגיע להתאמה מושלמת.

מידת הבולטות של הווילון

וילונות מגיעים במגוון רחב מאוד של צבעים, מרקמים והדפסים. כך למשל יש לכם בחירה בין וילון חלק לגמרי לבין וילון עם צורות גיאומטריות שונות, בין וילון בגוון שנחשב ניטרלי (לדוגמה שמנת) לבין וילונות בגוונים בעלי מבע עז (כתומים למיניהם, סגולים בוהקים, צהובים, וכמובן שילובים שונים ביניהם), ועוד.

בהתאם הפרמטר הראשון שכדאי להתייחס אליו הוא מידת הבולטות של הוילון. הכלל פשוט: כשיש חלון שמהווה בעצמו פריט מסוגנן – למשל חלון בלגי – מומלץ להצמיד אליו וילון עדין שלא יגנוב ממנו את הפוקוס. לעומת זאת במקומות שבהם החלונות סטנדרטיים ואולי אפילו קצת משמימים, וילון בולט יפיח בהם רוח חיים. בנוסף חשוב להתאים את מידת הבולטות של כל וילון לא "רק" לחלון אלא גם לאזור שסביבו, כדי לא ליצור עומס יתר ויזואלי.

המידות הנכונות לווילונות הבית

עבור וילונות הסטה, הרוחב האידיאלי לוילון הוא בערך פי 2 מרוחב החלון – בדרך זו הוילון נשאר בעל נוכחות גם כשהוא אסוף, וכשפותחים אותו הוא מכסה את כל המסגרת, וגם מעט מהצדדים, בלי להימתח יתר על המידה. עבור וילונות ונציאניים ו-וילונות גלילה, הרוחב המומלץ הוא רוחב החלון ועוד 10-20 ס"מ מכל צד (ככל שהחלון רחב יותר כך כדאי להוסיף קצת יותר מכל צד). הגובה הנכון הוא גובה החלון ועוד 10-20 ס"מ מלמעלה וגם מלמטה. כשיש חלונות ענק או ויטרינה (למשל ביציאה למרפסת שמש), ניתן לאפשר לוילון להשתפל מעט על הרצפה כדי ליצור מראה יוקרתי (אם כי בבתים עם ילדים האופציה הזו פחות מומלצת).

המיקום של החלון

וילונות שמכסים חלונות הפונים אל רחוב ראשי עלולים לצבור כמות גדולה של פיח ואבק תוך זמן קצר יחסית, ובמיוחד אם החלון פתוח חלק גדול מהזמן. במקרים כאלה כדאי להתקין וילונות מבד שקל לנקות אותו ושבנוסף מתאפיין בעמידות. עבור חלונות במקומות שלא חשופים ללכלוך רב אפשר לבחור גם וילונות פוליאסטר שזקוקים לניקוי יבש ומצד שני מצטיינים בעמידות גבוהה מאוד.

מידת האיטום של הווילון

שיקול נוסף בבחירת וילון הוא עד כמה הוא חוסם את אור השמש. בחדרי תינוקות וילדים כדאי בדרך כלל להרכיב וילונות יחסית אטומים, כך שהאור לא יפריע להם לישון. בחללים שאור השמש מחמיא להם ובהתאם ישנו רצון להכניס פנימה כמה שיותר אור טבעי, גם כשהוילון פתוח, הסוג הנכון הוא הוילונות הבהירים ואפילו הכמעט שקופים. כלל זה רלוונטי עבור כל סוגי החלונות.